Project year : 2017

Principal use : Men's clothing store

Total floor area : 70 m2.

Location : Florence, Italy

Construction : Architetto Elia Lezzi

 

Gualtiero boutique is located at historical centre of Florence, in between numerous palaces and Via Dei Tornabuoni which is characterised by the presence of shops of most luxarious international luxary brands.

Gualtiero boutiques mens collections with the brands thirty years of experience, consist of high quality of Italian fabrics and typical details of traditional tailoring and craftmanship.

After opening branches in Moscow and St.Petersburg last years, the brand is deducated to have a wide international presence,

Our starting point, while designing the seventy square meter area consisting of ready made and measure to made tailoring sections was to preserve all the original structural elements of the historical building where the store is located.

In addition, the product storage area, which is far from the sales area and therefore difficult to use, was built into the product sales area by constructing a metal mezzanine.

Upper floor warehouse hangers, lower floor product display, stairs and walkway with self lightening, created this new structure.

The new structure provides a reverse circulation in the space, does not attempt to establish a relationship with the old space.This is the definition of this space.

Some of the selected items are placed on the centre table, podium and the hanging unit.This section designed to form an island also shape the circulation of the space.

There is a seating corner to ensure that the relationship between the sales representative and the customer is maintained in a comfortable environment.

The cash register and packing area is located at the back of the store in order to not interrupt the pleasant shopping experience within the store.

The space next to main hall is reserved for ready made suits and measure to made garments display.

Products in this section are exhibited in wardrobes referring to classical furniture.

 

Gualtiero butik Floransanın tarihi merkezinde sayısız saraylar ve en iyi moda markalarının mağazaları ile karakterize olan Via Dei Tornabuoni de yer almaktadır.

Kökleri 30 yıllık tecrübeye sahip markanın erkek giyim koleksiyonları, İtalyan kumaşlarının yüksek kalitesi ile geleneksel terziliğin tipik detaylarından oluşmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda St.Petersburg, Moskova gibi şehirlerde mağazalar açmış olan firma, uluslararası alanda da faaliyet göstermeye devam edecektir.

Hazır giyim koleksiyonu ve özel dikim alanlarından oluşan 70m2. lık bu mekanı tasarlarken başlangıç noktamız;mağazanın bulunduğu tarihi binanın orjinal tüm yapısal unsurlarının korunması oldu.

Bunun yanı sıra satış mekanından uzakta bulunan dolayısıyla kullanımı zor olan ürün depolama bölümü, bir metal asma kat inşa edilerek ürün satiş alanının içine konumlandırıldı.

Üst kat depo askıları, alt kat ürün teşhir, merdiven ve yürüyüş yolu(kendi ışıklandırması) bu yeni yapıyı 'meydana getirmiştir).

Yeni yapı mekanda tersine bir dolaşım sağlar.Eski mekanla bir ilişki kurmaya çalışmaz.Bu da mekanın tanımını oluşturur.

Seçilmiş farklı başlıktaki bazı ürünler ortada yer alan masa, podyum ve askı ünitesine yerleştirilmiştir.Ada şeklinde tasarlanan bu bölüm aynı zamanda mekanın dolaşımını da şekillendirir.

Mağazada satış temsilcisi ile müşteriler arasındaki ilişkinin rahat bir ortamda geçmesini sağlamak için bir oturma köşesi bulunmaktadır.

Kasa paket bankosu mağaza içi dolaşımı kesintiye uğratmaması için mekanın en arka kısmında yer almaktadır.

Ana salonun yanındaki mekan hazır takım elbise teşhiri ve özel dikim ürünleri için ayrılmıştır.Bu bölümdeki ürünler, klasik mobilyalara referans veren gardroplarda sergilenmektedir.

 

 

 

 

 

 

Back To All Project